Kan Grubuna Göre İlaç Kullanımı

Kusursuz Kan Grubu

Kan Grubuna Göre İlaç Kullanımı

Başkent Üniversitesi tarafından "Antibiyotik Kullanım Sıklığı" başlıklı araştırma yapıldı. Antibiyotik kullanma süresi, başlama ve evde bulundurma nedeni, reçetesiz antibiyotik alma sıklığı gibi tüketim davranışlarının sorgulandığı araştırmada, ayrıca meslek, eğitim durumu gibi sorulara da ankette yer verildi.


Anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmanın başkanlığını yürüten Sağlık Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şimten Malhan, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) sağlık verilerine göre, Türkiye'nin antibiyotik tüketiminde dünya genelinde birinci sırada yer aldığını belirtti.

Türkiye İlaç Sektörü 2017 raporuna göre, 2016 yılında Türkiye'de 2 milyar kutu ilaç satışı gerçekleşti. İlk sırada ağrı kesiciler yer aldı, hemen arkasında da antibiyotikler.

Birinci sıradaki ağrı kesicileri antibiyotikler izledi

 

Ağrı grubunun, Türkiye ilaç pazarında bir önceki yıla göre yüzde 21 büyüme ile en büyük tedavi alanı olduğunu belirlendi, "1 milyon 646 bin liralık pazar değeriyle birinci sırada yer alan ağrı kesicileri, 1 milyon 435 bin lira ile antibakteriyeller takip etti. Yerel olarak tüketim alanlarımıza baktığımızda Türkiye'de en çok ağrı tedavisinde kullanılan ilaçların yer aldığını görüyoruz. Bu tedavi alanındaki ilaçların payı ise bir önceki yıla oranla yüzde 21 arttı.

ikinci sırada antibakteriyel ilaçların geliyor , ardından 1 milyon 419 liralık hacmiyle antidiyabetiklerin geldiğini, yerel ürünlerin satıştaki payının yüzde 42'lere yükseldiğini söyledi.

Bunun yanı sıra onkoloji ilaç pazarı yüzde 10 büyüdü. Onkolojik ilaçlar değer ölçeğinde 1,4 milyar liraya ulaştı. Toplam satışlardaki payı yüzde 7 oranında düşmesine rağmen onkolojik ilaç pazarı bir önceki yıla oranla yüzde 10 büyüdü. Bu büyüme oranları önümüzdeki 5 yıl içerisinde onkolojinin en hızlı büyüyen tedavi grubu olacağını gösteriyor.

Dünyada en büyük pazar payına sahip olan ülkenin ABD'de olduğu bilirlendi, arkasından hızlı şekilde gelen Çin'e rağmen, pazar birinciliğinin ABD'de kalması bekleniliyor.

 

Evet  yukarıda okuduğunuz üzere dünyada ilaç tüketimi  hızla artıyor.  peki  ilaç tüketiminin bu kadar fazla olması ve her geçen gün daha da fazlalaşmasının nedenleri nelerdir ? Ve buna rağmen hastalıkların ileşmemesinin ve de yeni hastalıkların ortaya çıkmasındaki etken faktörler nelerdir ? Yanlış teşhis sonucu uygulanan tedaviler,  bilinçsiz ilaç  tüketimi,   insan olarak kendimizi ve doğayı tam olarak anlayacak seviyeye gelmediğimizden dolayı, aslında vücudumuzun ihtiyacı olan minaral,yağ asitleri ,vitaminler,hastalıklarımıza iyi gelen, iyileştiren bütün maddeleri tanımıyoruz. aslında bunların hepsi doğada mevcutken , biz bunları doğru olarak kullanmayı bilmiyoruz; bildiklerimizi de doğru kullanamıyoruz. Ve çareyi sadece ilaç sektöründe arıyoruz.vücudumuzun eksik olan vitamin ihtiyacı doğada  ve kendimizde  zaten mevcut iken bunu  ilaçlarla takviye edip gerektiğinden  fazla almamız yeni hastalıklara davetiye çıkartıyor.

Peki neden bu böyle çünkü insan fıtratı çeşitlilik ve farklılık gösterir. Allah bizi bu şekilde var etmiştir buda insan oğlu için bir mesaj ve konunun ciddiyetini anlamamızı sağlayan bir uyarıdır.  Konuyu daha detaylı daha profosyonel ve daha ince araştırmalıyız farklı kan grupları olduğu için ilaç kullanımında kan grubuna göre kesinlikle yapılandırılmalı ve bilgilendirilmeliyiz. Ve bunun önlemini bireysel ve toplumsal olarak anlamamız gerekiyor.
 

Neden çünkü kişiler doktora gittiği zaman hangi kan grubundan olduğu sorulmuyor  ve bunun önemini ve ciddiyetini idrak edilmiyor çoğu hastalığın kan grubuna göre yakalanma riski  var çoğu araştırma bu konuda bir fikir   bizim kan grubumuzu bilmeden tedavi ve ilaç yazılıyor eksiklik  tam olarak burda başlıyor bence
şöyle düşünelim  bir sistem var çalışıyor ama biz bunun neyle  çalıştığını bilmiyoruz bu bence atlanılacak  bir konu kesinlikle değil bunu en ince detaylarına kadar bilgilendirirmemiz ve konuya hakim uzmanlar tarafından muayene edilmeliyiz gerekiyor. Çünkü  bu mekanizma mükemmel şekilde var edilmiş bizimde buna en mükemmel şekilde tedavi edilmesi ve doğru  ilaç kullanımı yapılması kesinlikle gerekli.

 

Çok farklı bir örnek aslında ama bence anlatmak istediğim tam olarak bu.
Nasıl arabaların  motor çalışma sistemi var bunlar benzin,diezel,elektirik, ve gaz, Benzin ile çalışan araba gaz ile çalışmaz ve bu arabanın sistemi hasar görür ve buna devam edersek sorun büyür  ve sistemi tamamen bozabiliriz.
Bu çok farklı bir alan ama araba  neyle çalışıyorsa onu kullanmamız gerekiyor farklı yakıt araca zarar verir ve istenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir.  insanlar içinde bence böyle benim mizacıma uygun  kan grubum ne ise  bana o kan grubuna uygun ve tedaviye etkili  yan etkileri daha minumum az olan  ilaç kullanılması gerekiyor.

 

Aslında demek istiyorumki kişi hasta olduğu zaman doktora gittikten sonra  hayatına kaldığı yerden neden sağlıkl bir  şekilde devam edemiyor  hayatına.
Günümüz sisteminde bu pekte mümkün olmuyor malesef bizi muayane eden doktor bile belki hangi kan grubunda  bilmiyor ve bu konunun önemi ve ciddiyeti konusunda hiç bir fikri bile olmaya bilirde olabilirde ama  eğitim ve bilinçli tedavi bizi daha sağlıklı günlere taşıyacağına kesinlikle tartışılmaz ne kadar kendimizi ve vücudumuzu tanırsak oladar hızlı ve sağlıklı yaşama şansımız olacaktır hayatın özüde kendini tanımak değilmi.
Annemizin babamızın hangi kan grubunu sahip olduğunu bilmekte çok önemli çünkü bizim hangi kan grubunu nasıl aldığımızı bilmemiz gerekiyor bu bizim için ilerde bazı farklılıklar ortaya koyabilir. ilk müdahalede hayatı önem taşır

 

Bu konu  benim kendi tespitimdir bu konuya hakim  uzmanlar tarafından bu konular tartışılabilir ama bu konu üzerinde çok araştırma yapılması gerekli benimkisi sadece bir tespittir konuya hakim uzman değilim sadece bireysel araştırmalarla bulduğum bulgulardır kan grubuna göre aile hekimliği ve ilaç kullanımı telif hakkı bana aittir konuyu yazmak ve değerlendirmek isteyenler benimle yazacaklarını önceden paylaşması kesinlikle gereklidir.

 

Teşekkürler Saygılarımla..

 

 

Mustafa İNANIR